Test BenQ-Siemensa EL71

Aluminiowy… plastik?

Według informacji producenta obudowa BenQ-Siemensa EL71 została wykonana z aluminium i magnezu, ale nie jest to do końca zgodne z prawdą. Zdecydowana większość obudowy to po prostu plastik, jaki jest wykorzystywany w większości przypadków. Jedynie niewielka część przedniego panela, a raczej sama ramka otaczająca wyświetlacz może przypominać stop wyżej wymienionych metali. Tak czy inaczej, telefon jest bardzo elegancki. Układ klawiszy nawigacyjnych, głośniczek w formie cieniutkiego „paska”, a nawet malutka dioda bardzo pozytywnie wpływają na ogólną ocenę prezencji urządzenia, a tylnia część obudowy wykonana w kolorze czarnym, kontrastująca z pozostałymi elementami, dodaje dodatkowego uroku. Po rozsunięciu telefonu ukazuje się bardzo wygodna, miękka (gumowa) i płaska klawiatura podświetlana na niebiesko, szczególnie atrakcyjnie prezentująca się w nocy. EL71, choć nieco kwadratowy, raczej nie może się nie podobać. Telefon ma wymiary 90 x 46,3 x 16,5 mm i waży jedynie 94 g.

Poza klawiaturą numeryczną, klawiszami: nawigacyjnym i funkcyjnymi oraz czerwoną i zieloną słuchawką, producent przewidział dwa klawisze ułatwiające dostęp do odtwarzacza multimediów. Pierwszy z nich – oznaczony symbolem nuty, przenosi nas do przeglądarki zgromadzonych w pamięci telefonu plików multimedialnych, podzielonych na cztery kategorie: pliki dźwiękowe , listy odtwarzacz., obrazki i wideo. Drugi klawisz uruchamia odtwarzacz w trybie odtwarzania ostatnio odsłuchiwanego utworu, a w trybie odtwarzania w tle służy jako klawisz odtwórz/pauza. Dla wygody użytkownika wbudowano cztery przyciski boczne. Te umieszczone z lewej strony, służą do regulacji głośności, natomiast jeden z klawiszy z prawej strony uruchamia tryb aparatu, a drugi służy do bezpośredniego wybierania jednego numeru. Bardzo przydatną opcją jest automatyczne odblokowywanie klawiatury podczas rozsuwania telefonu i jej automatyczne blokowanie podczas zsuwania.
Wyświetlacz TFT o rozdzielczości 240 x 320 pikseli wyświetla 262 144 kolorów. Jest bardzo wyraźny i czytelny.
Gniazdo karty MicroSD umieszczone zostało obok gniazda karty SIM, pod pokrywą baterii. Niestety do zestawu z telefonem nie została dołączona karta nawet o najmniejszej pojemności.


[Kliknij aby powiększyć]

A w menu…

Menu standardowo stanowi 12 prostych, ale zarazem eleganckich ikonek. Prowadzą one do następujących funkcji: kontakty, hist. połączeń, internet, kamera, wiadomości, organizer, gry, odtwarzacz, budzik, dodatki, moje pliki, ustawienia. Wchodząc w opcje podczas poruszania się po menu, odnajdujemy pozycję szukaj, która wyświetla wszelkie dostępne w telefonie funkcje w sposób alfabetyczny. Jeśli zatem mamy problem z dotarciem do wybranej funkcji w sposób standardowy, możemy skorzystać z tego ułatwienia. W opcjach menu umieszczono również regulację podświetlenia, dzięki czemu, w razie potrzeby, w bardzo szybki sposób możemy dostosować jasność podświetlenia, czym z pewnością wydłużymy czas czuwania telefonu.
Menu niestety jest dość wolne. Szczególnie poruszanie się po menu wiadomości wymaga nie lada cierpliwości. Na przykład wyświetlenie wiadomości zgromadzonych w skrzynce odbiorczej, zajmuje kilka sekund, nawet jeśli jest ich zaledwie kilkanaście. Towarzyszy temu uczucie, że telefon się zawiesił, bo na ekranie nic się nie zmienia, a próby wciskania klawiszy nie przynoszą żadnych efektów. Powolność jest główną wadą BenQ-Siemensa EL71, którą producent powinien zainteresować się wydając nowszą wersję oprogramowania. Jakby tego było mało, podczas kilkutygodniowego okresu użytkowania EL71, urządzenie zawiesiło się przynajmniej kilkadziesiąt razy.

Kontakty…

Książka adresowa jest mocno rozbudowana. Na jeden wpis składa się imponująca ilość pozycji posegregowanych z wykorzystaniem pięciu zakładek: standard (imię, nazwisko, wyświetlana nazwa, telefon prywatny, telefon służbowy, komórka prywatna, komórka służbowa), prywatny (e-mail, URL, ulica, miasto, kraj, kod pocztowy, województwo, faks), biznes (firma, tytuł służbowy, faks, e-mail, URL), osoba (grupa, urodziny, notatka) i stan online (ID użytkownika WV, Walky Talky-ID). W zakładce standard znajdziemy dodatkowo możliwość przypisania do kontaktu osobistego dzwonka, dzwonka wideo, obrazka oraz dzwonka wiadomości.
Książkę adresową podzielić możemy na grupy. Domyślnie utworzone to: rodzina, przyjaciele, biznes, VIP, biuro, znajomi, prywatny, hobby 1, hobby 2. Podobnie jak poszczególnym kontaktom, tak również i każdej grupie przypisać możemy indywidualny dzwonek oraz obrazek.
Zgromadzone kontakty posortować możemy do wyboru według nazwiska, imienia, nazwy wyśw. lub firmy. Funkcja filtru umożliwia wyświetlenie wpisów, które spełniają określone przez użytkownika kryteria. Nie zabrakło również przydatnej wyszukiwarki kontaktów.
Ciekawą funkcją jest automatyczne zapisywanie nieznanych numerów. Podczas połączenia z numerem, którego nie ma w pamięci, telefon automatycznie proponuje nam dopisanie go do książki – niezależnie czy jest to połączenie przychodzące czy wychodzące.

Robimy zdjęcia…

W EL71 wbudowano aparat z matrycą 1.3 megapikseli. Zdjęcia robione za pomocą telefonu są dość dobrej jakości. Wbudowany flash spełnia swoją rolę, ale tylko w przypadku zdjęć we wnętrzach i to robionych z bliskiej odległości. Sporym mankamentem jest to, że po wciśnięciu spustu, w celu wykonania fotografii słyszymy charakterystyczny dźwięk robienia zdjęcia, a dopiero po około sekundzie zdjęcie jest faktycznie wykonywane. Niezorientowani będą chcieli po usłyszeniu tego dźwięku ocenić wykonane ujęcie, a właśnie w tym momencie aparat będzie je dopiero uwieczniać. Na zdjęciu ujrzymy więc prawdopodobnie podłogę, a przy odrobinie szczęścia nasze stopy…
Do funkcji dodatkowych aparatu należą ustawienia zoomu (do 5x), balansu bieli, rozdzielczości, trybu koloru, jasności oraz trybu nocnego. Nie zabrakło również samowyzwalacza. Aparat może też oczywiście pracować w trybie kamery rejestrując obrazy ruchome.

Przykładowe zdjęcia wykonane BenQ-Siemensem EL71 (niestety w pochmurny dzień):

Odtwarzamy i oglądamy…

Wbudowany odtwarzacz plików multimedialnych obsługuje zarówno formaty dźwiękowe (m.in. mp3, wave), graficzne (m.in. jpg, gif, png) oraz wideo (m.in. 3gp). Bez wątpienia jednak, odtwarzacz wykorzystywać będziemy głównie do odsłuchiwania muzyki. Aplikacja jest niezwykle prosta, jednakże posiada większość niezbędnych dla użytkownika funkcji. Do wyboru mamy sześć trybów odtwarzania: jeden utwór, powtórz utwór, odtwórz wszystko, powtórz wszystko, losowo, wprowadzenia. Głośność regulować możemy aż w 15-stopniowej skali. Odtwarzacz pracować może również w tle (albo jak to określono w opcjach – „na tapecie”). Jakość dźwięku wydobywającego się z głośniczka jest rewelacyjna. Dźwięk jest bardzo czysty i dobrze słyszalny jest nawet bass. Do szczęścia w odtwarzaczu zabrakło jedynie możliwości przewijania utworu.
Niestety producent do zestawu nie dołączył także słuchawek, dlatego jeśli chcemy korzystać z telefonu jako z odtwarzacza MP3, powinniśmy dokupić niezbędne akcesoria.

Piszemy wiadomości…

Nie sposób nie wspomnieć o funkcji wiadomości, która bez wątpienia dla każdego posiadacza komórki jest niezwykle ważna. EL71 obsługuje zarówno SMS, MMS, Instant Messaging oraz wiadomości e-mail.
O ile udało mi się pochwalić producenta za to, że w modelu EF81 podjął próbę wycofania się z pomysłu utrudniania użytkownikom życia poprzez zmuszanie do wykorzystywania w wiadomościach polskich znaków diakrytycznych, będących nierozłącznym elementem wyrazów zawartych w słowniku T9, to niestety znowu muszę wypomnieć, że w EL71 słownik T9 zawiera niechciane polskie ogonki… Próżno szukać możliwości wyłączenia znaków narodowych, którą odnaleźć możemy np. w telefonach Sony Ericssona. Stajemy zatem przed wyborem: albo pogodzić się ze znacznie wyższymi opłatami za wysyłane przez nas wiadomości SMS naliczanymi przez operatorów, albo nie korzystać z „wadliwego” słownika T9.
W pamięci telefonu zapisać można do 100 SMSów, ale w razie potrzeby możemy je przenosić do archiwum, ograniczonego wyłącznie ogólną pamięcią telefonu. Przestrzeń na wiadomości MMS oraz e-mail , podobnie jak archiwum, jest ograniczona pamięcią telefonu.
Edytor MMS oraz e-mail są intuicyjne i ich obsługa nie sprawia większych problemów. EL71 umożliwia skonfigurowanie do 6 kont e-mailowych.
W razie potrzeby, w telefonie zapisać możemy gotowe szablony wiadomości tekstowych oraz wiadomości MMS. Dla wiadomości skonfigurować możemy także powitanie i podpis, które będą automatycznie dodawane do każdej wysyłanej wiadomości.

Surfujemy…

W BenQ-Siemens EL71 zaimplementowano obsługę GPRS oraz EDGE, co zapewnia szybką transmisję danych w sieciach GSM. Przeglądarka internetowa działa jednak wolno i niestety lubi się zawieszać… Mimo to, dobrze radzi sobie z wyświetlaniem nawet dużych serwisów www, choć nawigacja po rozbudowanych witrynach nie jest wcale taka prosta. W opcjach przleglądarki udało mi się odnaleźć możliwość wyłączenia wyświetlania obrazków i dźwięków na stronach, co z pewnością pozwoli zmniejszyć wykorzystanie transferu, a co za tym idzie ograniczyć koszty.

Organizujemy…

W organizerze znajdują się: kalendarz, terminy, zadania, notatki, nagrywanie, strefy czasu i zdalna synchronizacja. Wszystkie te pozycje są doskonale znane z wcześniejszych modeli Siemensów. W kalendarzu zapisywać można różnego rodzaju terminy. Użytkownik ma możliwość przeglądania zgromadzonych w nim danych do wyboru w widoku dziennym, tygodniowym lub miesięcznym. W terminach wyświetlane są dane z kalendarza w kolejności chronologicznej. Funkcja zadań jest uzupełnieniem terminów. Każde dopisywane zadanie posiada odpowiednią kategorię: memo, połącz, spotkanie, notatka głosowa. Jeśli określimy ją jako połącz, to automatycznie urządzenie prosi nas o podanie numeru telefonu, który później zostanie wyświetlony. W notatkach zapisywać możemy cenne dla nas informacje, a w razie potrzeby chronić je przed osobami trzecimi za pomocą kodu aparatu. Nagrywanie to nic innego jak dyktafon. Maksymalny czas nagrania uzależniony jest od dostępnej pamięci telefonu oraz od ustawionej jakości (niska, średnia, wysoka). W strefach czasu możemy sprawdzić aktualny czas w dowolnym zakątku świata. Dzięki funkcji zdalnej synchronizacji można zdalnie synchronizować dane osobiste w telefonie (kontakty, notatki, wpisy w kalendarzu) ze zdalnym serwerem.

Gramy…

W EL71 znajdziemy dwie domyślnie zainstalowane gry. Pierwsza z nich to Brick Challenger. Jest to typowy arkanoid, czyli naszym zadaniem jest przesuwanie belki w lewo i w prawo i odbijanie za jej pomocą kulki, której nie możemy pozwolić spaść. Wygramy, jeśli uda nam się zburzyć całą ścianę. Druga gra – NY Nights bardzo przypomina pecetową grę The Sims. Wcielamy się w niej w wybraną postać, a naszym zadaniem staje się poprawa jej osobowości, znalezienie pracy, utrzymywanie kontaktów ze znajomymi, dopilnowanie godzin snu, jedzenia itd.
Jeśli standardowe gry nam się znudzą, możemy bez większych problemów zainstalować nowe, dzięki obsłudze Javy.

A w dodatku…

W menu wyróżniona została opcja budzika, choć tak naprawdę nie posiada ona żadnych nadzwyczajnych właściwości. W ustawieniach ustalić możemy dni budzenia, melodię i włączyć funkcję autodrzemki. Nie znalazłem nawet funkcji alarmu cyklicznego, czyli powtarzanego np. co dwa tygodnie.
W dodatkach odnajdziemy: aplikacje, kalkulator, konwerter, stan online, nagrywanie, stoper, minutnik, kalkulator dat i moje menu. Kalkulator jest dość rozbudowany. Poza standardowymi działaniami, umożliwia również potęgowanie i pierwiastkowanie. Za pomocą konwertera można przeliczać różne jednostki podane w systemie dzisiętnym na inne z różnego rodzaju dziedzin: prędkość, energia, masa, ciśnienie, czas, pojemność, powierzchnia, długość, moc, temperatura, waluta. Ciekawą pozycją jest kalkulator dat – pozwala obliczyć okres między dwiema podanymi datami i wyrazić go do wyboru w latach, miesiącach, tygodniach, dniach, godzinach, minutach lub w sekundach. Standardowo zainstalowane w telefonie aplikacje to: Blog2Go, Download Assistant i PhotoEditor. Za pomocą mojego menu można utworzyć swoje własne menu z najczęściej używanymi funkcjami, numerami telefonów i stronami internetowymi. Wstępnie skonfigurowana jest lista z 20 wpisami. Listę tę można jednak dowolnie zmieniać.
W menu znajduje się jeszcze pozycja moje pliki. Funkcja ta służy do zarządzania danymi, podobnie jak menedżer plików w komputerze PC. W folderze moje pliki znajdują się oddzielne foldery dla różnych typów danych. Ogólny rozmiar pamięci telefonu wynosi 17.57 MB, zatem karta pamięci jest niezbędna…

Podsumowanie

BenQ-Siemens EL71 to kolejny model, który mógłby być naprawdę udany, gdyby nie kilka mankamentów, które producent „dodaje” do większości swoich telefonów… Powolność, częste zawieszanie się, polskie znaki diakrytyczne w słowniku T9 bez możliwości ich wyłączenia… Jeśli udałoby się poprawić te niedociągnięcia, to z pewnością EL71 znalazłby zdecydowanie większą ilość zwolenników, bo jego funkcjonalność jest godna polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *