Siemens C35 – Test Retro telefonu

Na wstępie

Pierwszy raz zetknąłem się z telefonem Siemensa w roku 1997, był to Siemens S6 z promocji Ery. S6 był jednocześnie moim pierwszym telefonem GSM, potem były komórki innych producentów. Nastały czasy WAP, postanowiłem zakupić telefon obsługujący to najnowsze cudo techniki, wybór znowu padł na Siemensa, tym razem na model C35i. Dlaczego? Po pierwsze zdecydowała o tym cena w promocji i stosunek możliwości do ceny. Poza tym był to wówczas model wchodzący dopiero na rynek i akurat był na półce w salonie.

Pierwsze godziny

Już w sklepie rozpocząłem jego eksploatację, wyjąłem kartę SIM z dotychczasowego mojego telefonu, Noki 3110 i przełożyłem ją do C35i. Pojawił się od razu pierwszy problem: jak i gdzie umieścić kartę SIM (telefon obsługuje tylko karty 3V) – okazało się, że w specjalnych sankach. Po włączeniu telefonu, ukazuje się animacja powitalna, obok miejsca na wpisanie PIN-u (przy wyłączaniu telefonu zajmuje cały ekran, do wyboru są trzy tego typu animacje). W pudełku oprócz telefonu znajdowała się również ładowarka sieciowa, trzy instrukcje obsługi w tym w języku polskim oraz bateria (NiMH 500 mAh, czas rozmowy 300 min, czas gotowości 180 godzin – dane fabryczne). Wymiary (118 x 46 x 21 mm) i waga (110 g) telefonu są stosunkowo niewielkie.

W czasie drogi do domu stale obserwowałem poziom sygnału sieci, który zawsze widoczny był w postaci czterech kresek w lewym górnym rogu ekranu (o wiele lepiej niż w Noki 3110). Czułość aparatu potwierdzona również połączeniami na granicy zasięgu jest porównywalna z Nokiami 3210, 5110, 6110, ale chyba troszkę gorzej niż w Ericssonach T28s i R320s

Pierwszym krokiem po dotarciu do domu było podłączenie telefonu do ładowarki i włączenie alarmu wibracyjnego. Niestety nie działał – przyczyna okazała się prozaiczna, podczas ładowania ta funkcja nie działa do czego doszedłem dopiero po odłączeniu ładowarki (tak to jest jak się nie czyta najpierw instrukcji).

Postanowiłem połączyć się z Internetem, pierwsza próba nie powiodła się (na starej karcie nie miałem uaktywnionej funkcji transmisji danych, lecz po telefonie do BOK-u mojego operatora, uaktywniono odpowiednią usługę). Łączenie odbywa się sprawnie pomimo jego niezbyt dużej prędkości (9600 bps). Czytelność ekranu, pomimo jego niewielkiej (w porównaniu z Ericssonem R320s ) wielkości, jest dobra, a tekst wyraźny. Telefon został wyposażony w mikroprzeglądarkę WAP firmy Phone.com, która przoduje w tego typu oprogramowaniu. Telefon posiada oczywiście także możliwość transmisji danych i faksów (posiada wewnętrzny faksmodem), wystarczy więc kabelek i sterownik modemu.

Po WAP-ie przyszła kolej na SMS-y. Wpisałem numer centrum SMS i zacząłem redagować wiadomość, lecz po paru chwilach pisania ze słownikiem T9 postanowiłem go wyłączyć, może gdyby miał polską wersje… Telefon posiada wbudowane trzy gotowe szablony wiadomości. Po wpisaniu wiadomości, numer adresata można wybrać z książki telefonicznej, co bardzo ułatwia wysyłanie. Jeśli operator udostępnia, można włączyć również wiadomości sieciowe. Ważna rzecz posiada raport doręczenia wiadomości SMS

Spis telefonów można umieścić na karcie SIM (do 250 numerów) oraz w telefonie (do 100 numerów). Dla każdego numeru można przypisać rysunek, jak również dzwonek, za pomocą funkcji VIP.

Telefon posiada również opcję Spotkania z możliwością wpisania własnego tekstu bądź wyboru jednego z czterech standardowych wiadomości. Z innych przydatnych funkcji należy wymienić kalkulator, przelicznik walut, alarm, stoper, odliczanie oraz gry.

Do ciekawszych możliwości należy funkcja Profili. Telefon jest wyposażony standardowo w trzy profile wraz z możliwością zdefiniowania czterech własnych. W każdym z profili można dowolnie wybrać rodzaj dzwonka, jego głośność, działanie wibratora, itp. Co do dzwonków, jest ich 21 plus 1 do skomponowania (bezpośrednio w telefonie lub za pomocą odpowiedniego oprogramowania i kabelka). Dzwonki są dość różnorodne i istnieje możliwość przypisania konkretnego dzwonka dla wszystkich rozmów, dla VIP-ów, alarmu, SMS-ów, kanałów informacyjnych. Jest też funkcja filtrowania rozmów tak aby można było odbierać rozmowy od podanych wcześniej osób.

Telefon zapisuje w swojej pamięci listę numerów wybieranych, odebranych i nieodebranych wraz z dokładną datą i godziną. Po zakończeniu rozmowy wyświetla się czas połączenia, a jeżeli operator obsługuje Advice of charge, to również koszt połączenia.

Menu posiada unikalną i bardzo ciekawą możliwość – otóż można korzystać z pełnego, standardowego menu bądź też szybkiego – pozbawionego bajeranckich animacji i zawierającego tylko najważniejsze funkcje. Telefon został również wyposażony w funkcje zabezpieczeń i ograniczenia dostępu – istnieje możliwość wprowadzenia blokady umożliwiającej wykonywanie połączeń tylko na jeden numer wybierany lewym klawiszem, na numery z książki telefonicznej, bądź na 10 ostatnio wybieranych numerów.

W telefonie tej klasy, nie może oczywiście zabraknąć obsługi połączeń oczekujących, konferencyjnych czy zawieszenia połączenia. Naturalnie do telefonu można dokupić cały zestaw akcesoriów z zestawem słuchawkowym i głośno-mówiącym z możliwością podłączenia słuchawki samochodowej, ale to tylko w wersji najbardziej rozbudowanego zestawu.

Podczas rozmowy jakość dźwięku jest dobra, choć niektórzy na nią narzekają. Telefon obsługuje wszystkie najnowsze standardy kodowania dźwięku – FR, EFR, HR.

Największą wadą testowanego telefonu jest bateria. Według danych producenta, czas czuwania wynosi 180 godzin, czyli dokładnie 7,5 doby. Tymczasem w praktyce telefon nie wytrzymuje dłużej niż 3 doby. Do wad można również zaliczyć słabe działanie wibratora.

Jak wcześniej wspominałem, istnieje możliwość skomponowania i wgrania do telefonu za pomocą kabla nowego dzwonka lub logo. Firmowym programem do serii x35 jest program Soft Data Link 3.0 (moim zdaniem super, obsługuje oczywiście też łącze na podczerwień w S35i). Z innych programów działających z tym telefonem należy wymienić „s25atonce” (działa też z serią x25) oraz program S35explorer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *