O MARCE SAMSUNG

Historia firmy Samsung w pigułce.

Firma Samsung Electronics została założona w 1969 roku w Suwon w Korei Południowej jako Samsung Electric Industries, początkowo produkując urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, kalkulatory, lodówki, klimatyzatory i pralki. W 1981 roku firma wyprodukowała ponad 10 milionów czarno-białych telewizorów. W 1988 roku połączyła się z Samsung Semiconductor & Communications.

[edytuj] Wzrost
W 2006 r. Firma Business Week oceniło Samsung na 20. miejscu listy światowych marek, 2 miejsce w branży elektronicznej. Tydzień biznesowy również uplasował Samsunga na 20. miejscu innowacji. W styczniu 2007 r. BrandFinance uznała firmę za globalną markę numer 1 w dziedzinie elektroniki.

 

W 2005 roku Samsung po raz pierwszy przekroczył japońskiego rywala Sony, stając się największą na świecie i najbardziej popularną marką elektroniki użytkowej mierzoną przez Interbrand. W 2007 r. Dział Samsung Electronics przejął amerykańskiego rywala Motorolę, czyniąc go drugim na świecie producentem telefonów komórkowych. W 2009 r. Samsung wyprzedziła firmę Siemens z Niemiec i Hewlett-Packard z USA, osiągając 117,4 mld USD, aby zająć pierwsze miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw technologicznych na świecie. [3]
Podział półprzewodników Samsung Electronics jest największym na świecie układem pamięci i drugim co do wielkości producentem półprzewodników na świecie. Tak było w przypadku DRAM iSRAM od ponad dekady.

W latach 1999-2002 Samsung współpracował z międzynarodowym konsorcjum firm składającym się z innego koreańskiego producenta, Hynix Semiconductor, niemieckiego producenta, Infineon Technologies, Elpida Memory (Hitachi, NEC) oraz amerykańskiego producenta Micron Technology, który ustalał ceny chipów DRAM sprzedanych amerykańskim producentom komputerów. W 2005 r. Samsung przyznał się do winy i zapłacił grzywnę w wysokości 300 milionów dolarów, drugą co do wielkości grzywnę w zakresie prawa antymonopolowego w historii USA i prawie dwa razy więcej niż najwyższą grzywnę wcześniej wspomnianych firm produkujących półprzewodniki.